МІКРОБІОЛОГІЧНА ОЦІНКА ВАРЕНО-КОПЧЕНИХ КОВБАС ІЗ РОСЛИННИМИ БІЛКАМИ
DOI:
https://doi.org/10.31548/humanhealth.2.2025.19Ключові слова:
харчова цінність, пивна дробина, злаково-соєвий текстурований продукт, м’ясні продукти, безпечність, сировинаАнотація
Варено-копчені ковбаси користуються попитом у широких верств населення. Тому актуальними задачами м´ясоперобної промисловості є: розширення асортименту, зниження собівартості, підвищення біологічної та харчової цінності продукту. В основу цієї роботи покладено розробку рецептури ковбасних виробів, збагачених рослинними компонентами, та визначення їхньої мікробіологічної безпеки. У якості рослинної сировини використовували злаково-соєвий текстурований продукт (ЗСТП), у складі якого частку сировини складає борошно пивної дробини. Враховуючі те, що рослинна сировина зазвичай тією чи іншою мірою забруднена різною мікробіотою слід розглядати ступінь безпечності не тільки готового виробу, але і сировини. За мікробіологічними показниками ЗСТП відповідає ДСТУ 4538 : 2006 Текстурат соєвий харчовий. Технічні умови.
Зразки варено-копчених ковбас виконані з використанням заміни м’яса яловичини на ЗСТП. Контрольний зразок виготовляли за класичною рецептурою ковбаси «Любительська», в першому, другому та третьому зразку проводили часткову заміну м’ясної сировини, в кількості 1,5-3,5 %, на злаково-соєвий текстурований продукт гідратований водою у співвідношенні 1:1,5. В готових зразках визначили, що через 5 діб зберігання при температурі 4±2 ºС кількість МАФАнМ в 1 г в контрольному зразку – 6,0·101 КУО/г, першому – 1,0·102 КУО/г другому – 1,9·102 КУО/г третьому – 4,0·101 КУО/г , через 15 діб зберігання при температурі 4±2 ºС відповідно – в контрольному зразку – 6,2·101 КУО/г, першому - 1,5·102 КУО/г другому – 2,3·102 КУО/г третьому – 4,4·101 КУО/г. Бактерії групи кишкових паличок, Staphylococcus aureus, КУО/г сульфітредикувальні клостридії та патогенні мікроорганізми, зокрема роду Salmonella ні на п’ятий ні на п’ятнадцятий день не були виявлені. За мікробіологічними показниками всі зразки є в межах норми, що свідчить про їх безпечність. Дослідження довели, що використання злаково-соєвого текстурованого продукту, в якому частково замінювали соєве борошно на борошно пивної дробини, при виробництві варено-копчених ковбас є ефективним засобом розширення асортименту, зниження собівартості готового продукту та утилізації відходів пивоварної галузі.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Здоров'я людини і нації

TЦя робота ліцензується відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License.
Усі матеріали розповсюджуються згідно з умовами міжнародної публічної ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International Public License, що дозволяє іншим поширювати статтю з визнанням авторства та першої публікації в цьому журналі.